Kartki na złe okolicznościMówię: "wszystko będzie dobrze", ale myślę "nie mam słów". Co powiedzieć osobie chorej? Wciąż nie wiem i wciąż szukam. Teraz już nie szukam sama. Ruszył projekt ludzieimedycyna.pl pod nazwą "Kartki na złe okoliczności".

Zbieramy teksty i słowa. Na nich później będą pracować artyści-graficy. Powstaną e-kartki, przekazane przez ich twórców na podstawie otwartych licencji (szczegóły prawne licencji - niżej). To takie "empatyczne gotowce", które każdy będzie mógł w potrzebie skierować do swojego chorego bliskiego.

Słowa podrzucają chorzy i nie-chorzy.
Chorzy - bo to oni czują wyraźnie ten mur ciszy wokół siebie. To oni widzą niezręczność  w zachowaniu innych ludzi: unikanie rozmów, unikanie kontaktów, bo nie wiadomo co powiedzieć. Żeby nie urazić. Żeby się nie zarazić. Nie mówić.
Chorzy - bo wiedzą, jaką siłę dają dobrze dobrane słowa. I czasem zdarza im się je usłyszeć, te właściwe: dowcipne, liryczne, bezradne. Te, które pozwalają mierzyć się z chorobą.
Nie-chorzy - bo czują swoją bezradność, widzą, że ich bliski chory dostał przepustkę do innej rzeczywistości i nie wiedzą, jak mu w tej wyprawie towarzyszyć. Bo boją się, że milczenie zerwie kontakt.

W ramach kartek:

29.09.2018 odbył się hakaton copywrite we Wrzeniu Świata. Tu: http://www.ludzieimedycyna.pl/p/kartki.html i  tu: https://www.facebook.com/events/1878853488863427/
Słowa z tego spotkania znajdziecie w tej galerii na FB.

30.11/01.12.2018 zbierałam słowa podczas konferencji Komunikacja w medycynie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
Podarowane przez lekarzy i psychologów słowa są w tej galerii.

7-8.12.2018 odbył się 24-godzinny maraton online -  publikowaliście swoje słowa na wydarzeniu na facebooku.

3.01.2019 powstała stronka, która zbiera wszystkie teksty zebrane w projekcie.


Jeśli macie swoje propozycje, w każdej chwili możecie je podrzucać poprzez Facebooka: https://www.facebook.com/ludzieimedycyna/
lub mailem do mnie: aniacharko@gmail.com

Uściski!
Ania

#kartkinazłeokoliczności


Zasady prawne:

W ramach kartek odbywają się równolegle dwa rodzaje działań: zbieranie tekstów i tworzenie grafik do tych tekstów. Utwory, które powstają na każdym z etapów przekazywane są przez ich twórców na podstawie licencji CC BY-NC 4.0.

Licencja ta oznacza, że dany utwór jest dostępny do użytku przez każdą chętną osobę. A to jest cel kartek - chcemy, żeby każdy bliski chorego mógł po nie sięgnąć.
Warunkiem skorzystania z utworu jest wskazanie autora. Utwory nie mogą być wykorzystywane do użytku komercyjnego.

Tekst licencji uproszczony (PL).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

Tekst licencji pełny (PL).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl


Dla twórców:

Biorąc udział w projekcie jako twórca tekstów czy grafik - tj. zgłaszając się do udziału w którymś z wydarzeń w ramach projektu "Kartki na złe okoliczności", publikując swoje utwory w kanałach mediów społecznościowych prowadzonych przez fundację Ludzie i medycyna lub przesyłając mailem swoje utwory na któryś z adresów mailowych fundacji Ludzie i medycyna, oświadczasz tym samym, że akceptujesz zasady prawne projektu i udostępniasz swój utwór (tekst, grafikę) na licencji CC BY-NC 4.0. Idealnie, jeśli sam/sama opublikujesz/udostępnisz też swój utwór na własnym kanale w Internecie i oznaczysz go: CC BY-NC 4.0.

Komentarze