Fundacja to ludzie

zespół i przyjaciele

organizacja

Fundacja ludzie i medycyna

Fundacja ludzie i medycyna powstała w 2019 roku (5 grudnia 2019 - wpis do KRS)

We wszystkich naszych działaniach podkreślamy ważność doświadczenia pacjenta. Badamy je, opisujemy i tworzymy rozwiązania, które to doświadczenie mogą poprawić.

Założenia naszych projektów:
1. oparte są na empatycznym badaniu prawdziwych potrzeb pacjentów,
2. dostępne dla pacjentów (za darmo, na otwartych licencjach, dostępne technologicznie).

Działamy na rzecz zdrowia, które rozumiemy jako całość: dobrostan psycho-fizyczno-społeczny. Podkreślamy znaczenie psychiki w chorobie somatycznej.

Specjalizujemy się w empatycznym projektowaniu rozwiązań w medycynie: nasz Zespół to badacze, projektanci, specjaliści od zdrowia psychicznego.

Zarząd

Anna Charko - prezeska, Szymon Drobniak - członek zarządu, Alicja Sekret - członkini zarządu

Ludzie (w ludziach i medycynie)

Ania Charko

PSYCHOLOŻKA
ZDROWIa

Założyła fundację Ludzie i Medycyna, by zająć się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w School of Ideas (projekty semestralne w obszarze humanistyki medycznej). Doświadczenie zdobywała m.in. w Centrum Nauki Kopernik, gdzie odpowiadała za działania łączące naukowców i publiczność, stworzyła projekt Rzecznicy Nauki i Kongres Nauka i Media, prowadziła komunikację m.in. dla wystawy Obywatele w medycynie, współtworzyła hakatony medyczne. W ramach fundacji Ludzie i Medycyna prowadzi podcast oraz koordynuje projekty “Kartki na złe okoliczności” i “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Naukowo zajmuje ją psychosomatyka i body-mind science oraz temat innowacji pacjentów. Trenuje pływanie i zapalczywie projektuje ubrania.

Szymek Drobniak

BIOLOG
EWOLUCYJNY, POPULARYZATOR NAUKI

Od czasu obrony doktoratu na Uniwersytecie Jagiellońskim Szymek bada ewolucję płci i kooperacji. Współpracuje z UNSW w Australii i Uppsala University w Szwecji. Popularyzuje naukę: pisze książki dla dzieci i dorosłych, jest laureatem Nagrody Naukowej Polityki i Stypendium MNiSW. Regularnie publikuje w polskich czasopismach naukowych.

Katarzyna Antczak

PROJEKTANTKA UX

Kasia zaprojektowała aplikację Pacjenci pacjentom. Jest naszą szefową do spraw dizajnu. Kluczem do sukcesu jest dla niej komunikacja – nie tylko wizualna. Zawodowo, Product Designerka w firmie Euvic, współpracującą zarówno z niewielkimi firmami rodzinnymi, jak i korporacjami. W swoich projektach bierze pod uwagę nie tylko użytkownika, ale kładzie nacisk również na perspektywę biznesu, klienta i technologii. Z jej projektów korzystały Empik, H&M czy General Electric.

Luiza Pianka

PROJEKTANTKA I BADACZKA UX

Z wykształcenia i zamiłowania psycholożka. Na co dzień wspiera zespoły sprzedażowe w tworzeniu oferty. W wolnym czasie prowadzi swoją grupę projektową, skierowaną do kobiet stawiających pierwsze kroki w świecie IT. Pragnie wykorzystać pasję i doświadczenie w projektowaniu do pracy z organizacjami pozarządowymi, w tym przy tworzeniu cyfrowych produktów i usług.

Alicja Sekret

trenerka komunikacji, COACH ZDROWIA

Liderka w projekcie „Pacjenci pacjentom”. W zarządzaniu posiłkująca się empatyczną komunikacją (NVC). Współorganizatorka TEDxWarsawWomen 2019 i mówczyni. Samorzeczniczka onkologiczna. Do końca 2019 współpracowała z Fundacją Onkocafe, korzystając m.in. z coachingu symbolu (coachingu w piaskownicy©). Od stycznia 2020 współtworzy fundację Ludzie i medycyna. Komunikacja pacjent-reszta świata – zrozumiała i dająca poczucie bezpieczeństwa, to jej marzenie. Od lat pomaga ludziom komunikować się lepiej. W języku obcym i ojczystym. Pracuje z pacjentami, ale także w biznesie: z ludźmi na wysokich stanowiskach i tymi na początku kariery. Z tymi, którzy chcą coś zmienić i tymi, którzy muszą coś zmienić, a nie wiedzą jak. Kocha psy

Robert Statkiewicz

BADACZ UX, ETNOGRAF

Nieformalny spec od badań w projekcie Pacjenci pacjentom. UX Specialist w jednej z wiodących firm medycznych, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytet Warszawski. W przeszłości współpracował z Bemowskim Centrum Kultury i kilkoma agencjami badawczymi. Najważniejsze wartości: empatia, praca dla i z ludźmi, emocje i doświadczanie. Naukowo wkręcony w nurt neuroantropologii, antropologii zaangażowanej oraz medycznej. Wielbiciel Macedonii, miłośnik gier z serii Pokemon i dziwnych zakamarków YouTube’a.

Barbara Obarska

SENIORKA-PARTNERKA W PROJEKCIE

Basia razem z Anią prowadzi projekt „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Jest uczestniczką programu „Seniorzy w akcji”. Prywatnie jest ciocią Ani, współdzielą gen aktywności.

Marta Podolska

GRAFICZKA

Graficzka, która w swoich projektach łączy wrażliwość, odwagę i ekstremalne poczucie humoru. Marta stworzyła logo dla fundacji ludzie i medycyna. Stworzyła też kilka grafik dla kartek na złe okoliczności oraz całą identyfikację graficzną projektu „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”.  

Agata Steifer

FOTOGRAFKA

Agata jest fotografką, tworzy też filmy i animacje. Dla Fundacji sfotografowała kartki w projekcie „Kartki na złe okoliczności”.

Joanna Meuś

GRAFICZKA

Asia jest autorką znaku dla aplikacji Pacjenci pacjentom

Cele statutowe

1. Działalność naukowo-badawcza w zakresie wiedzy o zdrowiu psychofizycznym.
2. Ochrona zdrowia psychofizycznego i promocja zdrowego stylu życia.
3. Popularyzowanie wiedzy naukowej na temat zdrowia psychofizycznego.
4. Budowanie i moderowanie dialogu pomiędzy wszystkimi interesariuszami w obszarze zdrowia psychofizycznego.
5. Oferowanie wsparcia w zakresie zdrowia psychofizycznego dla różnorodnych grup odbiorców indywidualnych (pacjenci, lekarze, psycholodzy i inni) oraz organizacji publicznych i prywatnych.