Kartki na złe okoliczności
Zdrowe słowa
Zdrowe słowa to dar.
Krótko o projekcie
Mówię: „wszystko będzie dobrze”, ale myślę „nie mam słów”. Co powiedzieć osobie chorej? Wciąż nie wiem i wciąż szukam. Teraz już nie szukam sama. Od września 2018 trwa projekt ludzieimedycyna.pl pod nazwą „Zdrowe słowa” – tworzymy w nim kartki na złe okoliczności.
Zbieramy teksty i słowa. Na nich później będą pracować artyści-graficy. Powstaną e-kartki, przekazane przez ich twórców na podstawie otwartych licencji (szczegóły prawne licencji – niżej). To takie „empatyczne gotowce”, które każdy będzie mógł w potrzebie skierować do swojego chorego bliskiego..
Słowa podrzucają chorzy i nie-chorzy
Chorzy – bo to oni czują wyraźnie ten mur ciszy wokół siebie. To oni widzą niezręczność w zachowaniu innych ludzi: unikanie rozmów, unikanie kontaktów, bo nie wiadomo co powiedzieć. Żeby nie urazić. Żeby się nie zarazić. Nie mówić.
Chorzy – bo wiedzą, jaką siłę dają dobrze dobrane słowa. I czasem zdarza im się je usłyszeć, te właściwe: dowcipne, liryczne, bezradne. Te, które pozwalają mierzyć się z chorobą.
Nie-chorzy – bo czują swoją bezradność, widzą, że ich bliski chory dostał przepustkę do innej rzeczywistości i nie wiedzą, jak mu w tej wyprawie towarzyszyć. Bo boją się, że milczenie zerwie kontakt.
Twój bliski zachorował? - wyślij kartkę
Możesz skorzystać z tekstów, zgromadzonych w bazie zdrowych słów dzięki talentowi i zaangażowaniu wspaniałych twórców.
Skopiuj grafikę lub przepisz tekst i prześlij go w dowolny sposób bliskiej Ci chorej osobie – mailem, smsem, pocztą. Forma jest dowolna, jeśli tylko wiesz, że osoba, do której ma dotrzeć, ją akceptuje.
To samo dotyczy tekstu – zdrowe słowa w naszej bazie mają różny charakter. Wybierz tę, która odpowiada klimatowi twojej relacji z przyjacielem/przyjaciółką. Nie każdy zaakceptuje tekst w rodzaju: „Nie bądź złośliwy – nowotwór przez Ciebie przemawia”.
Gdy powstaną opracowania graficzne tekstów, link do galerii zamieścimy tutaj.
Dla twórców - jak się włączyć
Teksty (najchętniej pisane ręcznie na kartkach post-it i sfotografowane) możesz przysłać mailem: aniacharko@gmail.com.
Zasady prawne
Utwory, które powstają na każdym z etapów Zdrowych słów (teksty, grafiki), przekazywane są przez ich twórców na podstawie licencji CC BY-NC 4.0.
Licencja ta oznacza, że dany utwór jest dostępny do użytku przez każdą chętną osobę. A to jest cel kartek – chcemy, żeby każdy bliski chorego mógł po nie sięgnąć.
Warunkiem skorzystania z utworu jest wskazanie autora. Utwory nie mogą być wykorzystywane do użytku komercyjnego.
Tekst licencji uproszczony (PL):
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Tekst licencji pełny (PL):
Co się wydarzyło w projekcie
29.09.2018 odbył się hakaton copywrite we Wrzeniu Świata. https://www.facebook.com/events/1878853488863427/. Zebrane teksty są tu.
30.11/01.12.2018 zbierałam słowa podczas konferencji Komunikacja w medycynie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Podarowane przez lekarzy i psychologów słowa weszły są tu.
7-8.12.2018 odbył się 24-godzinny maraton online – publikowaliście swoje słowa na wydarzeniu na facebooku: https://www.facebook.com/events/723095784740577/.
3.01.2019 powstała stronka, która zbiera wszystkie teksty zebrane w projekcie: https://kartkinazleokolicznosci.blogspot.com/ i na której publikuję kolejne nadsyłane przez przyjaciół teksty.
24.06.2019 w ramach Konferencji Patient Empowerment odbył się warsztat kreatywny „Uwolnij słowa” dla pacjentów,
Co się wydarzy w projekcie
Ten projekt cały czas mnie zaskakuje. Na początku myślałam, że jego największą wartością będą piękne grafiki. I choć cały czas do ich stworzenia dążę, to już wiem, że same teksty na post-itach już dają to, co jest tak ważne – umożliwiają dzielenie się zdrowymi słowami z chorymi przyjaciółmi.
Po drodze wyszło też, że warsztaty wokół tworzenia tekstów i refleksji nad słowami, jakich używamy w chorobie, też są wartościowe!
To wszystko mówi mi, że mamy do zrobienia:
(1) dalsze zbieranie i publikowanie tekstów
(2) tworzenie grafik
(3) robienie warsztatów kreatywnych o słowach
(4) inicjowanie miejsc wymiany zdrowych słów w szpitalach