FUNDACJA

Ludzie i medycyna - od 5 grudnia 2018 jesteśmy fundacją! Szybko wykluwają się nasze pierwsze projekty:

KARTKI NA ZŁE OKOLICZNOŚCI
https://kartkinazleokolicznosci.blogspot.com/Brak nam słów, gdy mowa o chorobie? Hakujemy język polski! Znajdziemy te słowa razem!
Gdy ktoś nam bliski dostaje niepomyślną diagnozę, traci zdrowie, najczęściej jesteśmy zagubieni. Brak nam słów, sięgamy po kalki, schematy, w rodzaju: „wszystko będzie dobrze”. Te schematy zamiast zbliżać ludzi, oddalają ich od siebie. Powiększają dystans do chorych. Wyrzucają ich poza nawias językowy.
Projekt „Kartki na złe okoliczności” ma znieść schematyczne mówienie o chorobie. W jego ramach poszukamy słów, a potem też obrazów, które ułatwią nam dialog z naszymi bliskimi, którzy wpadli w chorobowe tarapaty. Poszukamy właściwych środków wyrazu, żeby wyrazić różnorodność i swoistość naszych relacji z innymi.
ETAP >>>  od jesieni 2018 zbieramy teksty > możecie je przejrzeć tutaj. Przed nami tworzenie grafik do tych tekstów.

CIAŁOMÓWNI

Osoby, u których ekspresja problemów dokonuje się przez ciało. Nazywani przez klasyfikacje medyczne "somatyzującymi". Chcemy zebrać ich historie oraz wypytać ekspertów o to zjawisko: przybliżyć jego przyczyny i sposoby leczenia. Planujemy serię rozmów publikowanych na blogu oraz krótki dokument filmowy.
ETAP >>> za nami pierwsze ustalenia z "ciałomównymi", przed nami masa pracy, w tym organizacja funduszy na film.


TRENING ZDROWIA

Diagnoza choroby oznacza nowe wyzwania. A raczej całą ich serię. Chcemy zaproponować osobom, które wiedzą o swojej chorobie indywidualne i grupowe warsztaty w duchu dialogu motywującego.
ETAP >>> na początek przeprowadzimy badanie online, aby lepiej poznać wyzwania, jakie stają przed ludźmi w chorobie. Badanie rusza 5.11.2018. Link do ankiety badawczej znajdziecie tutaj.


PACJENCI-INNOWATORZY

"Prawdziwe innowacje powstają z prawdziwej potrzeby" - tak twierdzi założyciel portugalskiej inicjatywy patient innovation Pedro Oliveira. Celem naszej fundacji jest rozwinięcie ruchu pacjentów innowatorów w Polsce, włączenie się w działania portugalskiego portalu - przetłumaczenie treści na język polski i zachęcenie Polaków do publikowania swych rozwiązań.
ETAP >>> za nami pierwsze rozmowy z PI, przed nami spotkania dla pacjentów.


SZKOŁA CZARNEGO HUMORU

Szkolenia impro dla pacjentów. Możliwe też, że stand-up. Pomysł się dociera i szukamy funduszy na jego realizację. Zespół szkoleniowców już jest!
ETAP >>> poszukiwanie funduszy.


SPORT W CHOROBIE

Wychodząc od swojej własnej fascynacji pływaniem, rozpoczynam serię rozmów na temat sportu w chorobie. Będę rozmawiać z osobami chorymi, które uprawiają sport amatorsko i wyczynowo. Będę rozmawiać z psychologami i lekarzami - co można, czego nie. Rozmowy będą publikowane na blogu, a potem też w postaci książki. Wyszukujcie po tagu: #sportwchorobie.
ETAP >>> pierwsze nagrania ruszą po 5.11.2018.


Komentarze

Popularne posty