Kategorie

pacjenci, projekty, postawy, body mind hack, lepsi w stresie - to główny podział tematyczny bloga. Każdą z tych kategorii wyjaśniam poniżej. Pełny spis etykiet: w pasku bocznym. Możecie też przeczesywać bloga wg formatu publikacji: audio / tekst.

pacjenci

Ludzie, którym zdarzyło się być chorymi. Próba stworzenia nowej narracji o nas, pacjentach - nie ofiarach, nie trędowatych, nie wymagających litości. Przykłady: pacjenci - innowatorzy w rozmowie z twórcami portugalskiego portalu Patient Innovation,
czy wywiad o boksie i Parkinsonie z niesamowitą Sarą Riggare
czy ten filmik: https://web.facebook.com/PopSugarFitness/videos/999128690123602/

projekty

Technologie i działania, start-upy medyczne, dizajn dla medycyny, rozumiany szeroko jako projektowanie usług (np. rozmowa Pacjent jako użytkownik) czy sposób korzystania z usług przez pacjentów, personel medyczny i innych ludzi zaangażowanych w medycynę. Polecam np. Chemo to go please!.

postawy

Kampanie społeczne (dlaczego nie działają i czy któreś jednak działają), wezwania do akcji, ale też opór i upór. Zmiana postaw - tutaj także o tym, dlaczego tak trudno przekonać tych, którzy nie szczepią dzieci, by je zaszczepili (Stylizacja na chorego). Poza tym dużo o motywacji i o tym jak wytrwać w zmianie. Dużo o komunikacji, nauce rozmawiania i debatach publicznych. Np. w tekście Fryzjer na nadciśnienie.

body mind hack

Nauka o tym, jak ciało i umysł gadają ze sobą. Głównie w chorobie. Psychosomatyka. Somatyzaje Choroby społeczne (np. o syndemiach w tej rozmowie o światowej stolicy HIV).  Medycyna stylu życia. Sporo o sporcie, trochę o jedzeniu. Teksty są zasysane z oddzielnego bloga: http://www.bodymindhack.pl/.

lepsi w stresie

Cykl publikacji zainspirowany nowymi badaniami o psychologii i psychofizjologii stresu. Pokazuję, co może być dobrego w stresie. Np. Helping the helpers. Lekarze praktykują uważność.Komentarze

Popularne posty