BLOG i PODCAST: Kategorie

pacjenci, projekty, postawy, bodymindlab, lepsi w stresie , sport w chorobie - to główny podział tematyczny bloga. Każdą z tych kategorii wyjaśniam poniżej. Pełny spis etykiet: w pasku bocznym. Możecie też przeczesywać bloga wg formatu publikacji: audio / tekst.

pacjenci


Ludzie, którym zdarzyło się być chorymi. Próba stworzenia nowej narracji o nas, pacjentach - nie ofiarach, nie trędowatych, nie wymagających litości. Przykłady: pacjenci - innowatorzy w rozmowie z twórcami portugalskiego portalu Patient Innovation, Dużo o ruchu patient emowerment. Dużo o strategiach przetrwania w chorobie.

projekty


Technologie i działania, start-upy medyczne, dizajn dla medycyny, rozumiany szeroko jako projektowanie usług (np. rozmowa Pacjent jako użytkownik) czy sposób korzystania z usług przez pacjentów, personel medyczny i innych ludzi zaangażowanych w medycynę. Polecam np. Chemo to go please!.

body mind lab


Nauka o tym, jak ciało i umysł gadają ze sobą. Głównie w chorobie. Somatyzacje. Choroby społeczne (np. o syndemiach w tej rozmowie o światowej stolicy HIV).  Medycyna stylu życia. Jak choroby ciała wpływają na psychikę i jakie zmiany somatyczne towarzyszą zaburzeniom psychicznym - psychosomatyka i somatopsychika. Jak to wszystko badać. Eksperymentalne terapie (np. terapia światłem).  #bodymindlab

lepsi w stresieCykl publikacji zainspirowany nowymi badaniami o psychologii i psychofizjologii stresu. Pokazuję, co może być dobrego w stresie. Np. Helping the helpers. Lekarze praktykują uważność.

sport w chorobie


Rozmowy o sporcie. Ze sportowcami amatorami i zawodowcami, z psychologami, z lekarzami: jak sport połączyć z chorobą. Na początek polecam wywiad o boksie i Parkinsonie z niesamowitą Sarą Riggare. A zaraz potem: rozmowę z Sugar Woman, Mają Makowską o trenowaniu do triathlonów.

postawy


Kampanie społeczne (dlaczego nie działają i czy któreś jednak działają), wezwania do akcji, ale też opór i upór. Zmiana postaw - tutaj także o tym, dlaczego tak trudno przekonać tych, którzy nie szczepią dzieci, by je zaszczepili (Stylizacja na chorego). Poza tym dużo o motywacji i o tym jak wytrwać w zmianie. Dużo o komunikacji, nauce rozmawiania i debatach publicznych. Np. w tekście Fryzjer na nadciśnienie.

Komentarze

Popularne posty