Zajmujemy się doświadczeniem choroby

Słuchamy głosu pacjentów - w naszych wywiadach, badaniach, inicjatywach.

Projektujemy rozwiązania, by poprawić doświadczenie choroby.

Empatyczne projektowanie rozwiązań w medycynie

Tworzymy narzędzia i rozwiązania, które biorą pod uwagę perspektywę "użytkowników choroby" - pacjentów, bliskich, przedstawicieli zawodów medycznych.

Pracujemy w metodologii UX, kochamy badania z użytkownikami - a gdy można włączamy ich w procesy współtworzenia rozwiązań. Zrozumieć perspektywę drugiego człowieka i włączyć tę wiedzę w proces projektowy - to właśnie nazywamy empatią!

Czym są rozwiązania w medycynie? To wszystkie produkty, narzędzia czy działania, które poprawiają jakość doświadczenia - w naszym przypadku mowa o doświadczeniu choroby. Rozwiązania mogą być tanie, niewielkie, szybkie i analogowe (jak nasze karty konwersacyjne), mogą być też zaawansowane technologicznie, droższe i angażujące większe zespoły do pracy (jak nasza aplikacja Pacjenci pacjentom). W każdym wypadku - mają być użyteczne.

Nasze aktualne projekty

grafika: kartka stworzona w czasie zajęć w gimnazjum Batorego, pod opieką malarki Małgorzaty Widomskiej

Kartki na złe okoliczności

POCZTÓWKI DLA CHORYCH PRZYJACIÓŁ

Twój przyjaciel zachorował? Co powiedzieć? Poszukaj w bazie naszych słów i grafik – znajdź takie, które będą pasować do Waszej relacji. Pobierz za darmo, prześlij przyjacielowi.

Autorzy kartek – osoby chorujące i zdrowe, graficy, copywriterzy, gimnazjaliści, lekarze, fotografowie i wszyscy inni – udostępniają swoje dzieła na licencji Creative Commons.

Rozmawianie o śmierci cię nie zabije

KARTY KONWERSACYJNE

45 kart do rozmowy, które ułatwić mają podjęcie tematu śmierci i odchodzenia, zarówno pomiędzy bliskimi, jak i w relacji pacjent – lekarz/terapeuta/psycholog. Do pracy indywidualnej i grupowej. Kartom towarzyszy poradnik “Jak rozmawiać”.

grafiki: Marta Podolska, fot. Agata Steifer
grafika: Asia Meuś

Pacjenci pacjentom

APLIKACJA DO DZIELENIA SIĘ DOŚWIADCZENIEM W CHOROBIE

Darmowa aplikacja, która umożliwia osobom chorym chronicznie dzielenie się doświadczeniem i wsparciem w relacji 1:1.  W aplikacji znajdziesz partnera lub partnerkę do rozmowy – osobę, która przeszła przez podobne doświadczenia, co Ty i zadasz jej ważne dla Ciebie pytania. Aplikacja to bezpieczna przestrzeń, gdzie słuchanie i zadawanie pytań służy podejmowaniu lepszych decyzji.

We wrześniu 2020 powstała wersja MVP 0.0 aplikacji, wkrótce będziemy informować o jej dostępności na telefony z systemem Android.

Ciałomówni

ROZMOWY O PSYCHOSOMATYCE

Seria wywiadów na temat psychosomatyki. Ania Charko rozmawia z pacjentami i pacjentkami, lekarzami, psychiatrami, psychoterapeutami. 

Chcesz opowiedzieć swoją historię? Napisz: ania.charko@ludzieimedycyna.pl. 

fot. Ania Charko