ciałomówni

„Ciałomówni”.  Jak problemy z psychiką wyrażają się przez ciało. Od zwyczajnych: „przeszła mnie gęsia skórka, dotknęłam go do żywego, jest do rany przyłóż, czuję to przez skórę”, do niezwyczajnych: „te włókna w mojej skórze pochodzą z kosmosu”.  

Czytam naukowe metaanalizy i dyskusje na forach. Rozmawiam z ludźmi, zbieram historie, szukam wyjaśnień i sposobów. Projekt „ciałomówmi” to zbiór post-itów na mojej tablicy. Możesz dokleić tu swój post-it, napisz: ania.charko@ludzieimedycyna.pl

Ania

1 marca, 2021
Reportaż Willa Storra o przedziwnej chorobie, której lekarze nie potrafią wyjaśnić. Czy włókna w skórze i swędzenie są objawem choroby odpasożytniczej czy psychicznej? A może obu? Wspaniały tekst, napisany subiektywnie i bez uprzedzeń, od którego zaczęła się moja fascynacja psychosomatyką.
28 października, 2020
Psychosomatycy, osoby somatyzujące, hipochondrycy, osoby z konwersjami, cierpiące na lęk o zdrowie, aleksytymicy, a może histerycy - czy raczej: histeryczki - albo też symulanci - psychologia i psychiatria nadal nie umieją nas poklasyfikować.