Rozmawianie o śmierci cię nie zabije

karty konwersacyjne

Krótko o projekcie

„Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” – to talia kart oraz krótki poradnik, które mają ułatwić rozmowy na temat odchodzenia. To też zaproszenie do rozmów na ten temat.

Dlaczego karty? Karty kojarzą się z wolnym czasem, dobrym towarzystwem, grą. Karty pozwolą stworzyć dobry klimat, by rozpocząć rozmowę. Karty ją też poprowadzą – na każdej z nich będzie potrzeba (emocjonalna, logistyczna lub inna) związana z odchodzeniem. Rozmówca układa karty na 3 stosy: to dla mnie bardzo ważne – to średnio ważne – to nie jest ważne.

Dlaczego odchodzenie? Bo to część życia. A konfrontacja z faktem własnej śmiertelności jest nie tylko objawem dojrzałości, ale też może wzbogacić życie. Na każdym jego etapie.

Na jakim etapie jesteśmy

Prace nad projektem zmierzają do finału. Premiera kart odbędzie się na początku czerwca 2020. 

Po drodze przeszliśmy przez  5 prototypów i 5 faz poprawek. Część z nich trafiła w ręce specjalistów i osób prywatnych, które zgłosiły się, by je testować. 

Po drodze narodziła się inicjatywa Death cafe, czyli spotkań o smierci przy kawie. Pierwsze spotkanie za nami: 18 listopada 2019 w Młodszej Siostrze.  Kolejne: w połowie stycznia 2020. Spotkania te Fundacja Ludzie i Medycyna organizuje razem z Anją Franczak z bloga Sprawy Ostateczne.

Projekt rozwija się dzięki wsparciu programu “Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Autorkami projektu są: Ania Charko, założycielka Fundacji Ludzie i Medycyna i Barbara Obarska, uczestniczka „Seniorów w akcji”.

Grafiki do kart projektuje Marta Podolska.

W czerwcu 2020 powstanie 100 gotowych talii, które za darmo przekażemy osobom chętnym do ich używania.

Przygotujemy też wersję kart w pdf do pobrania i samodzielnego wydrukowania.

Chcesz wziąć udział w testowaniu kart? | Chcesz zorganizować warsztat z użyciem kart?

Jak karty do gry pomagają rozmawiać?

czytaj na blogu

Co chcemy stworzyć, czym się inspirujemy i jak to ma działać. Przeczytaj o przykładowych rozwiązaniach na świecie oraz o badaniach, które leżą u podstaw tworzenia kart.

Kto rozwija ten pomysł?

Barbara Obarska

Anna Charko

Wsparcie dla projektu

Projekt „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” otrzymał dotację i wsparcie inkubacyjne z programu „Seniorzy w akcji”  Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach finansowania z PAFW.