Uniwersytet SWPS

zajecia ze studentami School of Ideas

projektowanie dla zdrowia
oparte na badaniach

Studenci SoI projektują rozwiązania dla zdrowia
i uczą się prowadzić badania z osobami z doświadczeniem choroby

2019 i 2020 - już dwa lata naszej współpracy z Uniwersytetem SWPS. Dzięki uprzejmości Joanny Jeśman, koordynatorki modułu humanistyki medycznej, możemy prowadzić zajęcia, na których studenci realizują badania z osobami z doświadczeniem choroby, analizują ich potrzeby i na tej podstawie projektują rozwiązania.

2020 - Młodzi
w chorobie

Czego potrzebują osoby w wieku nastoletnim z doświadczeniem choroby?
Zbieramy doświadczenia młodych osób w chorobie przewlekłej.
Na ich podstawie projektujemy narzędzie, które pomoże w radzeniu sobie z codziennością choroby i w komunikacji z bliskimi i rówieśnikami.
Studenci stworzyli prototypy dwóch rozwiązań:
-> Notes
-> Gra planszowa role-play

Efektem pracy studentów było powstanie trzech prototypowych stron z sylwetkami pacjentów innowatorów. Szukaliśmy osób, które tworzą innowacje dla siebie i innych, a napędza ich do tego własna słabość lub strata.

Wyniki badań jakościowych studentów wzbogaciły pierwszą koncepcję aplikacji Pacjenci pacjentom.

2019 - Pacjenci innowatorzy

2020 - Młodzi w chorobie

Studenci rozwijają dwa prototypy:
-> Notes
-> Gra planszowa role-play

Badania eksploracyjne

Czego potrzebują osoby w wieku nastoletnim z doświadczeniem choroby?
Jak chcą rozmawiać o chorobie z rodzicem, z lekarzem, z przyjaciółmi?
Czy dobra rozmowa może wesprzeć proces leczenia?
Kiedy jest najbardziej potrzebna?
Jakie są potrzeby rodziców chorujących nastolatków?

Na ich podstawie zaprojektujemy narzędzie, które pomoże w rozmowie młodym i ich rodzicom.

Szukamy osób, które zechcą nam opowiedzieć o swoim doświadczeniu i w ten sposób pomóc w stworzeniu praktycznego narzędzia dla rodzin: zapraszamy osoby młode (12-18) z doświadczeniem choroby przewlekłej oraz ich rodziców do udziału w badaniach. Nasze badania to 45-minutowe rozmowy online, anonimowe i poufne.

Aby zgłosić chęć udziału, prosimy o maila: ania.charko@ludzieimedycyna.pl

Do udziału w projekcie - poza pacjentami - zapraszamy także Specjalistów, którzy mogą wesprzeć nas swoją wiedzą.

Projekt jest wspólną inicjatywą Fundacji ludzie i medycyna oraz studentów School of Ideas Uniwersytetu SWPS.

Założenia wstępne

W okresie nastoletnim rośnie potrzeba autonomii, niezależności: młode osoby weryfikują dotychczasowe metody leczenia, mogą z nich rezygnować, a nawet negować sam fakt bycia chorym, mogą też być niechętne uzyskiwaniu pomocy od autorytetów i rodziny. Moment diagnozy może być dla nich wyjątkowo trudny. Całość doświadczenia nastoletniości dla zdrowia może mieć poważne skutki. Chcemy sprawdzić, czy głosy samych nastolatków pomogą nam zaprojektować przydatne narzędzie, które usprawni komunikację pomiędzy dorosłymi a młodymi.

Jak pracujemy

Pracujemy w metodologii empatycznego projektowania rozwiązań. Podstawą projektowania narzędzi są badania jakościowe. Studenci przeprowadzą wywiady pogłębione z nastolatkami z doświadczeniem choroby i ich rodzicami. Na podstawie zebranych i przeanalizowanych wypowiedzi będą następnie projektować narzędzie, które służyć będzie nastolatkom i ich rodzicom w rozmawianiu o chorobie.

Nasz projekt zmienia się w trakcie. Początkowo planowliśmy stworzyć poradnik "Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie". Z czasem zawęziliśmy grupę badaną do osób 12-18 i ich rodziców. A samo hasło "poradnik" jest naszym punktem wyjścia - w procesie kreatywnym postaramy się zaprojektować jak najbardziej potrzebne narzędzie.

Fundacja ludzie i medycyna

Fundacja ludzie i medycyna skupia się na doświadczeniu pacjenta. Badamy je, opisujemy i tworzymy rozwiązania, które to doświadczenie mogą poprawić. Nasz Zespół to badacze, projektanci, specjaliści od zdrowia psychicznego w chorobach somatycznych.

Aktualnie pracujemy m.in. nad projektami:

Pacjenci pacjentom - bezpłatna aplikacja dla pacjentów i ich bliskich, oparta na idei wsparcia rówieśniczego w chorobie (peer-support): https://pacjencipacjentom.pl/

Rozmawianie o śmierci cię nie zabije - karty do rozmowy o śmierci dla lekarzy, psychologów i osób prywatnych: http://www.ludzieimedycyna.pl/rozmawianie-o-smierci-cie-nie-zabije/

Współpraca z SWPS

Projekty studencie powstają w ramach zajęć semestralnych w School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Dodatkowym celem zajęć jest zwiększenie empatii badawczej i projektowej wśród studentów. Ze strony Fundacji za projekt odpowiada: Ania Charko, psycholożka zdrowia i pacjentka.
W ramach całego modułu zajęć studenci rozwijają wiedzę i umiejetności, potrzebne do pracy w obszarze medycyny. Na równoległych zajęciach pracują m.in. z Karoliną Szymańską, która uczy ich komunikacji projektów medycznych, z Agnieszką Gaczkowską poznają organizację opieki zdrowotnej w Polsce, a z Mateuszem Banaszkiewiczem - psychologię zdrowia w praktyce.